Typowe krzesło laboratoryjne rzecz jasna musi dawać wygodę pracownikowi, który pracuje z dość niebezpiecznymi odczynnikami chemicznymi, czyli musi mieć znaczny zakres, jeśli chodzi o regulację wysokości. Wiele znaczy też tapicerka tego mebla zaliczanego do mebli przemysłowych. Najlepiej jeśli jej nie ma, czyli zamiast niej mebel tego rodzaju powinien mieć siedzisko wykonane z tworzywa odpornego na kwasy i na dość silne zasady. Jego nie palność też ma kluczowe znaczenie, bo odczynniki chemiczne niestety często są łatwo palnymi, a podczas spalania się wydzielają szkodliwe dla zdrowia gazy i właśnie dlatego meble laboratoryjne zazwyczaj są tymi nie palnymi, po to by zwiększać bezpieczeństwo personelu.
Czy krzesło laboratoryjne jest lepszym od krzesła przemysłowego?
Standardowe krzesło laboratoryjne nie musi być lepszym od przemysłowego, bo meble przemysłowe, czyli te używane na stanowiskach pracy w fabrykach też mają styczność z kwasami i substancjami łatwopalnymi. Jednym słowem ich konstrukcja jest nie tylko trwałą, ale też odporną na ogień. Zaleta ta jest istotną, bo rozprzestrzenianie się ognia w hali produkcyjnej, czy też w hali magazynowej nie może być znacznym. Dlatego krzesła przemysłowe to nie tylko wzorowa funkcjonalność, ale też wiele walorów bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem. Rzecz jasna nie każdy model krzesła przemysłowego jest inny jeśli chodzi o cenę i trwałość.
Bardzo wiele znaczy też i to, że nie każdy z tych modeli równie dobrze znosi stały kontakt z substancjami żrącymi, takimi jak kwasy. Dlatego i krzesła laboratoryjne i krzesła przemysłowe w przypadku modeli najtańszych są też i tymi najmniej trwałymi. Ta zasada nie w każdym przypadku się sprawdza, ale w większości przypadków to prawda, bo wyższa jakość to i wyższa cena w przypadku obydwu tych typów krzeseł. Różnica poza tym może jeszcze tkwić w specyfikacji poszczególnych modeli, ale trudno stwierdzić czy inna specyfikacja oznacza jakościową wyższość. Warto sprawdzić stronę: https://kamilameble.pl/16-krzesla-laboratoryjne gdzie znajdziemy dużo ciekawych modeli.
Krzesło laboratoryjne i wygoda.
W czasach obecnych wygoda pracownika laboratoryjnego jest istotną, dlatego kiedyś krzesła laboratoryjne były wykonanymi z drewna i niewiele się różniły od krzeseł z typowej jadalni. Obecnie są wykonywane z galwanizowanej stali, która na dokładkę często jest też opcją ogniotrwałą, bo te cechy wiele znaczą wtedy gdy dany laborant pracuje z substancjami niebezpiecznymi, choć bardzo wiele znaczy też regulacja wysokości podłokietników, regulacja wysokości oparcia i siedziska. Niektóre modele krzeseł laboratoryjnych są nawet tymi anatomicznymi, czyli dopasowanymi do wymogów kogoś, kto już miewa bóle pleców. W te lepsze i droższe krzesła inwestują także laboranci przed trzydziestym rokiem życia, bo oni chcą tego by ewentualne problemy z kręgosłupem pojawiły się znacznie później. Tak czy inaczej wygoda jeśli chodzi o pracę w pozycji siedzącej to podstawa, bo przedwcześnie pojawiające się problemy z kręgosłupem to problem i to zwłaszcza u kogoś, kto co dzień pracuje z niebezpiecznymi środkami chemicznymi, bo nagłe przeszycie bólem może spowodować to, że laborant upuści fiolkę z niebezpieczną substancją.