Ogrzewanie gazowe to wysoki komfort i bezobsługowe użytkowanie, które jest jednocześnie przyjazne dla środowiska. Jednak wiele osób martwi się instalacją gazu ziemnego w swoich domach. Koszt instalacji i obsługi tego rodzaju zagadnień związanych z energią i bezpieczeństwem jest często problematyczny.
Instalacje gazowe – co należy wiedzieć?
Gaz należy do tzw. konwencjonalnego paliwa energetycznego. Cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów prywatnych. W domach jednorodzinnych do ogrzewania budynku wykorzystywany jest gaz ziemny. Punktem wyjścia instalacji jest podłączenie do głównego kranu (służącego do odizolowania instalacji od przyłącza). Z drugiej strony do zakończenia instalacji należy użyć określonego sprzętu gazowego. Wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej (poprzez zbiornik gazu) wymaga pozwolenia na budowę.
Wyjątkiem jest dom z planem przyłączenia gazu zawartym w pozwoleniu na budowę. Należy uzyskać pozwolenie na przyłączenie gazu od dostawcy gazu. Następnie trzeba złożyć wniosek, który określa warunki przyłączenia. Właściciel domu jednorodzinnego składa wniosek o określenie warunków przyłączenia podmiotu przyłączonego do sieci gazowej z zastrzeżeniem, że maksymalna ilość emitowanego gazu to 10 m3 na godzinę (w przeliczeniu na gaz ziemny, gaz wysokometanowy).
Przyłącze gazowe – jak wykonać?
Przed wykonaniem przydomowej instalacji gazowej należy uzyskać pozwolenie na budowę, a projekt instalacji powinien wykonać uprawniony projektant. W przypadku obiektów już użytkowanych należy zasięgnąć opinii działu Kominyarskiego. Elastyczne kable, które są łatwe w instalacji i obsłudze, są coraz częściej używane w domach. Z powodzeniem zastąpiły mniej sztywne i mniej bezpieczne połączenie gazowe. Zewnętrzny metalowy oplot ochronny wykonany ze stali nierdzewnej chroni wewnętrzną stalową rurkę przyłącza gazowego przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Rura wewnętrzna wykonana jest ze stali austenitycznej kwasoodpornej, a jej promieniowy lub spiralny kształt jest karbowany na obwodzie. To połączenie zapewnia prawidłowe działanie połączenia. Podłączenie gazu powinno być możliwie proste i jak najkrótsze. Bardzo ważne jest zachowanie bezpiecznej odległości od innych elementów układu. Minimalna wymagana średnica dla przyłącza niskonapięciowego to 4 cm, natomiast średnica przyłącza pomiędzy domami jednorodzinnymi a budynkami rolniczymi powinna wynosić 2 cm (2,5 cm dla domów w zabudowie bliźniaczej). W rurze ochronnej (tulei ochronnej) wysokość od przegrody zewnętrznej ściany budynku do podłogi piwnicy wynosi co najmniej 0,5 metra.
To samo dotyczy przejść przez ściany i sufity. W domu przewody należy poprowadzić w tynku – nie przykrywać betonem. W tym celu używany jest specjalny przyrząd. W przypadku stosowania rur stalowych dopuszcza się rozłożenie wyposażenia w nieckach na ścianie i przykrycie tynkiem. Hydraulik Olsztyn zajmuje się pracami z zakresu instalacji i przyłączy gazowych, więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej https://olsztynhydraulik.pl/, gdzie znajduje się wiele pomocnych informacji.